CBD olja i Sverige

CBD olja i Sverige

postade i: Hälsa | 0

Cannabisolja, även kallat för CBD olja utvinns av cannabisplantan. När man utvinner CBD oljan som säljs i Sverige exkluderar man THC. THC är det ämne som är beroendeframkallande samt som ger en berusningseffekt. När man exkluderar THC får man en olja som har mängder med hälsofördelar samtidigt som man inte blir berusad medan man nyttjar dem. Att använda sig av cannabisolja utan THC är fullt lagligt i Sverige och det finns många fördelar med att göra det.

Många väljer att använda sig av CBD olja som ett komplement till den behandling samt medicinering de får av läkare. Cannabis är känt för att bekämpa cancer, det är dock endast cannabisolja med THC som är effektivt. I Danmark har läkare skrivit ut detta för cancersjuka patienter under ett fåtal år och det har gett stor effekt. Även i Sverige har man långsamt och mycket kontrollerat börjat behandla ett fåtal patienter med CBD olja.

Nackdelen med att cannabis idag är olagligt är att man inte har forskat så mycket på det, cannabis har nämligen visat sig vara effektivt mot mängder med åkommor och många tror på att detta kan bota cancer. Även om det har visat sig effektivt finns det inte tillräckligt med forskning idag. Cannabis har varit olagligt i Sverige sedan 1980 och man vet helt enkelt inte tillräckligt mycket om det. Man vet att cannabis eller rättare sagt THC är effektivt mot att bryta ned cancerceller men man känner inte till så mycket om biverkningar under mer långvarig användning.

Cannabisolja kan hjälpa mot migrän, ledsmärtor, Parkinsons, Tourettes, som ett komplement till cancerbehandling, det kan hjälpa mot mag och tarmsjukdomar, mot dålig hy samt mycket mer. Samtidigt får du inget rus när du tar CBD olja och du tar det effektivast som droppar under tungan. Många ogillar smaken av detta och därför finns CBD olja tillgängligt i många olika smaker. Du kan även köpa det som kapslar som du sväljer hela. För att CBD oljan ska tas upp så effektivt som möjligt är det dock droppar under tungan som gäller.

Det går inte heller att överdosera cannabisolja, det är rent ut av omöjligt att ta en dödlig dos av CBD olja vilket gör att du kan känna dig trygg när du experimenterar med oljan för att komma fram till vilken nivå du behöver för att få den effekt du vill ha. De flesta börjar endast med en droppe under tungan för att därefter öka.

Lämna ett svar